انکودر چیست

انکودر آسانسور چیست؟ وظیفه ی آن چیست؟ به کاربردن آن چه مزایایی دارد؟ با ما همراه باشید. در واقع انکودرها اجزای الکترومکانیکی حسگر هستند که می تواند سرعت دور موتور آسانسور را محاسبه کند. این قطعه معمولا روی موتور آسانسور، محور چرخ یا چرخ دنده ها قرار می گیرد.

شرکت آسانسور آسانرو با سالها تجربه فروش انواع قطعات آسانسور و نصب و راه اندازی آسانسور بصورت حضوری و آنلانی مفتخر است که بهترین انکودر آساسنور دارای ضمانت و خدمات پس از فروش را به مشتریان خود ارائه دهد.

انکودر آسانسور چیست؟

انکودر قطعه الکترومکانیکی است بر روی محور چرخ دنده یا موتور نصب می شود و وطیفه بررسی و تشخیص میزان سرعت چرخش و همچنین جهت چرخش را بر عهده دارد. این قطعه حرکت دورانی شفت موتور را لحظه به لحظه به کد های دیجیتال یا آنالوگ تبدیل می کند و به درایو تابلو فرمان ارسال می نماید. انکودرها نیاز به دیکودر دارند تا بتوانند صفر و یک های ارسالی را بازخوانی کنند.

انکودر ها باید مداربسته و یا (Close loop) باشند و در شریطی که این قطعه کار خود را بخوبی انجام دهد، درایو قادر است بهتری منحنی حرکت را برای موتور آسانسور فراهم سازد و نتیجه آن حرکتی نرم و یکنواخت خواهد بود. از انواع انکودر ها می توان به انکودر مطلق، انکودر افزایشی، انکودر خطی و دوار اشاره کرد.

 

وظیفه انکودر در آسانسور چیست؟

همانطور که گفته شد افزایش دقت و کیفیت حرکتی، مشخص نمودن لحظه ای مشخصات حرکت شفت موتور، تشخیص سرعت آسانسور و انتقال جهت موتور اصلی به درایو از وظایف اصلی انکودر در آسانسور می باشد. جهت دریافت مشاوره آسانسور همین حالا با ما تماس بگیرید.

بطور کلی از انکودر برای ایجاد یک حرکت نرم و یکنواخت بدون هیچ شوکی در آسانسور استفاده می شود که با ارسال مشخصات لحظه ای به تابلو فرمان و با کمک درایو بهترین فرکانس را در اختیار موتور قرار می دهد.

از رایج ترین انکودرها می توان به سخت افزار ماوس اشاره کرد که میزان جابجایی را در سطح اندازه گیری می نماید به عبارتی با حرکت دادن موس، گوی زیر موس نیز حرکت کرده و باعث می شود که صفحه مدرج در میان سنسور ها هم حرکت کند و همه این کارها دو ردیف سیگنال را تولید می کنند که آنها میزان جابه جایی حول محورهای Y و X را اندازه گیری می کنند.

 

خرید انکودر آسانسور

به هنگام خرید انکودر آسانسور حتما به برند شرکت تولید کننده آن توجه نمایید و برندی را انتخاب کنید که دارای ضمانت و یا گارانتی باشد و خدمات پس فروش ارائه دهد و همچنین توجه داشته باشید که از از کابل یک تکه استفاده کرده باشد و برای جهت حفاظت سیگنالهای انکودر در برابر نویز  یک مسیر جدا از کابل برق موتور را انتخاب کند. پس از خرید این قطعه حتما نصب آن را به دست سرویسکار و یا متخصص نصب آسانسور بسپارید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *