نصب آسانسور

 جهت تماس با کارشناسنان آسانرو در مورد نصب آسانسور روی دکمه زیر کلیک کنید.

عملیات نصب آسانسور یک فرایند کاملا حرفه ای و تخصصی می باشد؛ این کاملا درست است اما حتما افرادی هستند که می‌خواهند تازه شروع به ساخت و ساز کنند برای همین حتما می‌خواهند بیشتر با مراحل کار آشنا شوند که یکی از اصلی ترین و مهم ترین مراحل ساختمان آسانسور می باشد.

قبل از اینکه با مراحل اجرای آسانسور آشنا شویم باید بگوییم که آسانسور انواع مختلفی دارد مانند گیرلس ، آسانسور روملس ، آسانسور هیدرولیک ، آسانسور های مغناطیسی و … که هر کدام قوانین و اصول خودشان را دارند اما در این مقاله ما با مراحل نصب و راه اندازی آسانسور های کششی آشنا خواهیم شد .آسانسور های کششی رایج ترین نوع آسانسور در ایران است و تقریبا نود و پنج درصد از ساختمان هایی که ساخته می‌شود دارای آسانسور کششی هستند.

مراحل نصب و راه اندازی آسانسور

1. پیدا کردن مکان مناسب برای اجرای آسانسور و طراحی نقشه بدون نقص توسط تکنسین

هر ساختمانی که در حال ساخت میباشد دارای یک مهندس و متخصص سازه میباشد شرکت آسانرو نیز داری تکنسین های مجرب و کاربلد می باشد. نصب آسانسور یک فرایند حساس میباشد که باید به بهترین شکل و کمترین خطا انجام بگیرد . مهندسان ساختمان موظف هستند بهترین مکان را برای نصب و اجرای آسانسور انتخاب کنند که معمولا آسانسور در نزدیکی راه پله کار نصب و راه اندازی می شود.

اگر راه پله ها در هر طبقه متفاوت باشد باید آسانسور در دو طرف ساختمان نصب شود و می بایست کابین دارای دو عدد درب باشد. در دنیای امروز پیدا کردن مکان مناسب برای آسانسور امری ضروری برای مهندسان و تکنسین حساب می‌شود . حتما با خودتان فکر می‌کنید آیا می‌شود در ساختمان های قدیمی نیز آسانسور اجرا کرد در جواب باید بگویم بله شرکت آسانرو بعد از بررسی کامل ساختمان جایگاه آسانسور را به خوبی مشخص می‌کند البته ممکن است ساکنین بخش های خیلی ناچیزی از منزلشان را از دست بدهند اما در عوض دیگر رفت و آمد برایشان آسان خواهد شد و همینطور قیمت ساختمان را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد.

2. آماده کردن چاله آسانسور

بعد از نقشه کشی نوبت می‌رسد به چاله آسانسور که بعد برسی های مهندسین باید به اندازه ابعاد آسانسور یک چاله کنده شود به ارتفاع حداقل یک متر و شصت سانتی متر؛ این فضا برای بعضی از قطعات آسانسور مانند بافر سکوی ضربه گیر و گاورنر ضروری است.
در چاله یک فضای حدود یک متر در پنجاه سانت در نظر میگیرند که فضای جان پناه نام دارد این فضا برای راحتی و امنیت سرویس کار در نظر گرفته می شود که اگر آسانسور نا خواسته به حرکت در بیاید بتواند از آن طریق خود را نجات دهد اما متاسفانه در ساختمان های چند سال ساخت این فضا برای سرویس کار وجود ندارد.

3. اسکلت و آهن کشی آسانسور

بعد از طراحی دقیق نقشه نوبت به شاقول ریزی می‌رسد. نصابان برای در آوردن دقیق ابعاد چاه از سیم شاقول یا سیم فنری استفاده می‌کنند و بعد از آن نوبت به پلیت گذاری می رسد پلیت گذاری برای جلوگیری از لغزش آهنکشی و استحکام بیشتر آسانسور می‌شود.

یکی از مهم ترین مراحل نصب آسانسور اسکلت یا آهن کشی است. آهنکشی برای کار گذاری ریل های هدایت کابین انجام می‌شود اگر آهن کشی به خوبی انجام شود آسانسور در هنگام کار کردن لغزش، صدای های گوش خراش و … را نخواهد داشت. تقریبا همه مراحل آسانسور مهم و حساس هستند اما آهن کشی برای امنیت آسانسور ضروری است و اگر به خوبی اجرا شود آسانسور ایمن و مستحکمی پیش رو داریم.

4. نصب درب آسانسور

فضا سازی و در آوردن اندازه ها در مرحله آهنکشی انجام میشود این فضا باید توسط تکنسین ماهر و با دقت بسیار زیاد فضاسازی و جای گذاری شود. در هر آسانسور دو مورد درب متفاوت استفاده می‌شود؛

  • درب کابین: درب کابین هنگام حرکت آسانسور همراه با کابین در حال حرکت است.
  • درب طبقات : درب های طبقات همان درب هایی است که در هر طبقه وجود دارد.
    برای ایمنی بیشتر آسانسور وجود درب ضروری است و درب های آسانسور دارای تنوع بسیار زیادی است که در ادامه با دو مورد آن آشنا خواهیم شد
  • درب اتوماتیک : درب های اتوماتیک که بیشتر با نام درب های تمام اتوماتیک می‌شناسیم همزمان همراه با درب کابین باز می‌شود.
  • درب نیمه اتوماتیک یا لولایی : این نوع درب ها بسیار شبیه درب های معمولی میباشند که در هر ايستگاه نصب می‌شود و با کمک دست باز و بسته میشوند به همین دلیل به آنها درب های لولایی می‌گویند. همچنین زمانی که کابین در حال حرکت باشد و یا کابین در طبقه دیگر باشد درب طبقه به هیچ عنوان باز نمی‌شود.

در کل درب آسانسور باید به صورت تراز نصب شود برای این کاری باید شاقول کاری های بسیاری صورت بگیرد درب آسانسور باید با دقت خیلی زیادی نصب شود. اگر در نصب درب دقت به کار نرود و در نصب کفشک ها کوتاهی کرد بعد از مدتی درب ها دچار مشکلات فراوانی می‌شوند مثل لش شدن و خرابی های مکرر درب آسانسور . کارشناسان آسانرو درب های آسانسور را بدون کمترین خطا نصب و اجرا کرده و همچنین می‌تواند انتخاب رنگ درب را به عهده مشتری بسپارد.

Rate this page