خطرات آسانسور چیست

خطرات آسانسور چیست؟ سوار شدن آسانسور چه خطراتی به دنبال دارد؟ امروزه به خاطر افزایش شهر‌نشینی و سیستم نوین شهرسازی، ساختمان‌های چند‌طبقه در حال افزایش هستند. جهت دریافت مشاوره نصب آسانسور همین حالا با کارشناسان با تجربه آسانرو تماس بگیرید.

مواقعی که تعداد طبقات یک آپارتمان به بیش از چند طبقه برسد استفاده از راه پله ی طبقات تقریبا کار مشکلی است. به‌همین‌ خاطر آسانسورها تبدیل به جز جدانشدنی ساختمان‌های مسکونی و اداری این روزها شده‌اند و نصابان شرکت آسانسور معتبر وظیفه دارند تا با درنظر گرفتن تمامی استانداردها پروژه ی استانداردی را تحویل کارفرما دهند.

آسانسورها بعنوان وسایل تسهیل‌کننده جابجایی بین طبقات به کار می‌روند اما در هنگام استفاده، راه‌اندازی و نصب درایو و اینورتر آسانسور باید خطرات آسانسور رادر نظر گرفت و نکات ایمنی درباره آسانسور را بکار برد.

چراکه خطرات آسانسور میتواند جان افراد را به خطر بیندازد. پس با شرکت سنابرق توان بزرگترین فروشنده اینورتر و درایو ایرانی در کشور، همراه باشید.

 

نکات ایمنی درباره آسانسور

 

نکات ایمنی آسانسور استفاده از آسانسور

یک آسانسور ممکن است به دلیل قطع برق، استفاده نادرست یا مشکلات مکانیکی و الکتریکی از کار بیفتد. برای استفاده بهتر از آسانسور بهتر است به موارد نکات ایمنی درباره آسانسور توجه داشته باشیم:

 1. رعایت همه نکات ایمنی و استانداردها در زمان نصب و راه‌اندازی آسانسور می‌تواند تضمینی برای بازده بیشتر و عملکرد بهتر و جلوگیری از حوادث آسانسور باشد.
 2. انجام معاینات و تعمیرات دوره‌ای منظم، حتی در هنگامی که آسانسور به ظاهر با مشکلی مواجه نیست یکی از نکات ایمنی مهم است.
 3. استفاده از تخصص و مهارت افراد متخصص در هنگام نصب، تعمیر درایو آسانسور و نگهداری آن اهمیت زیادی دارد.
 4. به ظرفیت آسانسور توجه کنید. حمل بیشتر از ظرفیت مشکل‌ساز است.
 5. حمل اثاثیه و بار باید با آسانسورهای مخصوص انجام شود نه آسانسورهای مختص جابجایی افراد.
 6. موقعی که می‌خواهید سوار یا پیاده شوید به محل ایست کابین دقت کنید چون ممکن است پایین‌تر یا بالاتر از کف طبقه توقف کرده باشد.
 7. در صورت بروز حوادثی مثل آتش‌سوزی در ساختمان یا زلزله از پله‌ها استفاده کنید.
 8. هیچ گاه جلوی بسته شدن در آسانسور را نگیرید.
 9. در ساختمان‌های خیلی خلوت از آسانسور استفاده نکنید
 10. اگر در آسانسور گیر کردید خونسردی خود راحفظ کرده و دکمه خطر را بزنید. اگر تلفن در کابین وجود داشت تماس بگیرید یا سعی کنید با صدای بلند کمک بخواهید. در صورت امکان می‌توانید از تلفن همراهتان برای درخواست کمک استفاده کنید. به خاطر داشته باشید در آسانسورهای جدید خطر خفگی وجود ندارد پس سعی نکنید برای خودتان راه تنفس باز کنید.
 11. آسانسورها دارای ترمزهای مکانیکی هستند بنابراین خطر سقوط وجود ندارد. با به زور باز کردن در آسانسور مانع حرکت آن می‌شوید.
 12. هنگام ورود و خروج به آسانسور عجله نکنید و اگر کودکی همراهتان است مراقب باشید لای در نماند. این یکی از مهم ترین نکات ایمنی درباره آسانسور و نحوه استفاده از آن است.

 

خطرات مرتبط با آسانسور

در ادامه برخی از رایج‌ترین خطرات آسانسور را ذکر خواهیم کرد:

۱. باز نشدن در و حبس شدن در آسانسور

این حالت که از شایع‌ترین حوادث آسانسور است ممکن است در اثر خراب شدن ناگهانی آسانسور یا قطع برق، سوار شدن بیش از ظرفیت و مشکلاتی مثل بی‌کیفیت و غیراستاندارد بودن قطعات ایجاد شود که یکی از پرتکرار‌ترین خطرات مرتبط با آسانسور است.

اگر با چنین وضعیتی روبرو شدید با حفظ آرامش، زنگ هشدار را بزنید و سعی کنید به وسیله موبایل یا تلفن یا فریاد زدن به افراد بیرون آسانسور اطلاع دهید.

۲. برق گرفتگی

این خطر در کمین کسانی است که بی‌دلیل دکمه‌های آسانسور را دستکاری می‌کنند. نصاب و تکنسین‌هایی که تجربه کافی ندارند اگر بی‌احتیاطی کنند در معرض این خطر هستند.

۳. باز ماندن در هنگام حرکت

این خطر به دلیل نقص در سیستم قفل و باز شدن در انجام می‌دهد. در چنین شرایطی نباید سمت در بروید چون خطر سقوط در چاله و مرگ وجود دارد.

۴. وجود ویروس و میکروب در آسانسور

این روزها به دلیل شیوع کرونا توجه به موارد بهداشتی بیشتر شده و یکی از فضاهایی که افراد متعددی در آن تنفس می‌کنند آسانسورهاست و انتقال بیماری تبدیل به یکی از خطرات آسانسور شده است. بهتر است در این فضا از ماسک استفاده کرده و حداقل تماس را با سطوح داخل آسانسور داشته باشیم.

۵. وجود فاصله بین دو درب

این مشکل نیز می‌تواند بخاطر غیراستاندارد بودن تجهیزات یا مشکلات الکترونیکی رخ دهد. در صورتی که بین دو در فاصله وجود داشته باشد می‌تواند باعث گیر کردن افراد در آن شود و خطر مرگ را به همراه دارد.

۶. احساس خفگی

این حالت در آسانسورهای قدیمی و آسانسورهایی که فضای داخلی غیربهداشتی دارند رخ می دهد. البته گاهی هم ناشی از ترس و فوبیاست.

۷. خطر سقوط به چاله آسانسور

زمانی که آسانسور به دلیل قطع برق یا مشکلات مکانیکی-الکترونیکی بین طبقات گیر کرده و فردی در بیرون آسانسور منتظر آن است، ممکن است به دلیل مشکلات الکتریکی، ناگهان در برای او باز شود و اگر دقت نکند که کابین وجود ندارد به درون چاله سقوط کند. این خطر جز ان دسته از حوادث آسانسور است که بیشتر برای تعمیرکاران و نصاب‌های آسانسور وجود دارد.

۸. گیر کردن وسایل یا لباس بین اجزای آسانسور
وقتی سوار آسانسور می‌شوید مراقب باشید بند کفش یا گوشه لباس یا چادرتان بین درزهای آسانسور گیر نکند چون این مسئله می‌تواند باعث اختلال کار آسانسور و آسیب رسیدن به شما شود. حتی گاهی با خطر مرگ همراه است.

 

جمع بندی

آسانسورها یکی از ابزارهای پرمصرف زندگی شهری هستند اما رعایت نکات ایمنی درباره آسانسور امری ضروریست. خطراتی که در هنگام استفاده از آسانسور ممکن است ایجاد شوند، خطراتی هستند که با جان انسان ها در ارتباطند و اهمیت زیادی دارند.

ممکن است افراد در این حوادث صدمات جدی ببینند یا حتی جان خود را از دست دهند. استفاده از تجهیزات استاندارد و انجام بازبینی‌های منظم موجب کاهش خطر آنها برای افراد می‌شود. در هر حالتی باید نکات ایمنی رعایت شود و همه اعم از مسافران، نصاب ها و تعمیرکاران ملزم به رعایت این نکات هستند تا جلوی حوادث گرفته شود.

4.5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *