خرابی موتور آسانسور

مشخص است که خرابی تجهیزات آسانسور مخصوصا موتور آسانسور در کارکرد روزمره ساختمان شما تا حد زیادی مشکلات ایجاد می کند. این می تواند بدترین کابوس برای  ساکنین آنجا باشد، به ویژه هنگامی که خرابی تجهیزات منجر به شکایت مداوم مستاجران می شود.جهت مشاوره آسانسور برای نصب و راه اندازی آسانسور همین حالا با ما تماس بگیرید.

بسیاری از مشکلات رایج آسانسور نه تنها می توانند باعث فرسودگی و خرابی سایر قطعات آسانسور شوند، بلکه افرادی که بطور روزانه از آن استفاده می کنند را نیز در معرض خطر قرار می دهد. در این مطلب آموزشی از شرکت معتبر آسانسور و پله برقی آسانرو به بیان مشکلات رایج آسانسور و تاکتیک های پیشگیری از آن می پردازیم.

 

دلایل خرابی موتور آسانسور

موتور آسانسور، یک عضو بسیار مهم این مجموعه است به حدی که سرویسکاران آسانسور آن را قلب آسانسور معرفی می کنند و تامین نیروی محرک لازم برای حرکت کابین بین طبقات را بر عهده دارد.

در ادامه این مطلب به بیان دلایل خرابی متداول موتور آسانسور نطیر آلودگی، قرقره فرسود، خرابی برق، انتخاب درایو نامناسب می پردازیم. بهترین دفاع شما در برابر مشکلات رایج آسانسور، سرویس و نگهداری منظم آساسنور می باشد این کار علاوه بر افزایش طول عمر قطعات آسانسور موجب افزایش ایمنی آن نیز می شود.

 

۱. قرقره فرسوده

قرقره های فرسوده منجر به سایش کابل و یا سیم بکسل ها می شوند و بهترین راه برای جلوگیری از این آسیب، روغنکاری منظم سیم بکسل ها و بازدید دوره ای از آنها می باشد.

 

۲. آلودگی

یدیهی است هر چقدر که از عمر آسانسور می گذرد، به دلیل سایس قطعات موتور، ذرات فلزی ریز وارد روغن موتور می شود و در نهایت عملکرد مناسب کل سیستم را مختل می کنند. در چنین شرایطی برای رفع شناسایی مشکل، بهترین کار آنالیز روغن موتور با استفاده از روغن آنالیز می باشد. به عنوان مثال چنانچه آنالیز روغن موتور آسانسور شما مقدار برنز را نشان دهد،

پمپ روغن رو به سمت فیلتر روغن پمپ کنه.

 

۳. خرابی برق

آسانسورها در ساختمانهای تجاری و مسکونی از برق زیادی استفاده می کنند و بر سیستم های تاسیساتی ساختمان شما فشار می آورند. در حالی که به نظر می رسد نیاز به ارتقا دارد، توجه به این نکته ضروری است که وقتی ولتاژ سیستم را به روز می کنید، می تواند بر عملکرد موتور آسانسور تأثیر بگذارد.

در نتیجه می توانید به کل سیستم آسانسور آسیب برسانید. اگر با خرابی موتور مواجه هستید، نیاز به بررسی کیفیت برق دارید.

با استفاده از ترموگرافی مادون قرمز می توانید تغییرات دما را اندازه گیری کنید که می تواند نشان دهنده مشکلاتی باشد که منجر به خرابی سیستم می شود مانند ولتاژ بیش از حد/تحت فشار یا فیوزهایی که داغ می شوند. می توانید مشکل واقعی را دقیقاً مشخص کرده و قبل از اینکه با خرابی و از کار افتادن کامل مواجه شوید، آن را برطرف کنید.

 

۴.درایو موتور نامناسب

اگر موتور الکتریکی آسانسور شما به تجهیزات دیگری متصل شود، می تواند عملکرد را مختل کند. در نتیجه، تراز شفت اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا بدون آن موتور در برابر سایش آسیب پذیرتر است. بهترین راه برای تشخیص ناهماهنگی محور استفاده از تجهیزات پیشرفته اندازه گیری لیزری است.

با این حال، شما همچنین می توانید از یک straightedge و string برای بررسی تعادل استفاده کنید. ماشین های دنده ای از موتورهای فلنج دار استفاده می کنند و مشکل چندانی ایجاد نمی کنند، بنابراین جایگزینی گزینه دیگری است.

 

۵.بلبرینگ های پر سر و صدا/خرابی بلبرینگ

خرابی بلبرینگ دلیل بیش از نیمی از خرابی موتور آسانسور شناخته شده است. سر و صدای بلبرینگ ها می تواند بر اثر خرابی ساچمه های داخل  آن باشد. چنانچه در درایو های جریان الکتریکی از یک جریان مشترک استفاده شود، خطر برق گرفتگی در زمان قطع شدن سیستم، افزایش می یابد. برای کاهش خطر برق گرفتگی باید از جاذب القایی استفاده کرد و جریان را به زمین منتقل کرد.

4.5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *